Automatyzacja wycinarki laserowej z magazynem

Odbiorca

Firma Ter Horst Metaaltechniek B.V. z Holandii specjalizuje się w obróbce metali w szerokim zakresie. Dzięki zaawansowanemu parkowi maszynowemu, który obejmuje wycinarki laserowe, prasy krawędziowe o długościach 4 i 6 metrów oraz roboty spawalnicze, firma jest w stanie dostarczać wysokiej jakości produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Chcąc sprostać dynamicznemu rozwojowi, firma kilka lat temu wybudowała nową halę produkcyjną, którą wyposażyła w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z zakresu Przemysłu 4.0, w tym regał automatyczny MultiTower z układnicą magazynową do składowania blach o wymiarach maksymalnych 6 m x 2 m. Teraz po dwóch latach od wdrożenia regału automatycznego, firma zainwestowała w wycinarkę laserową do cięcia arkuszy blach 3 m x 1,5 m. Zrodziło to potrzebę wprowadzenia automatyzacji, która usprawniłaby proces przepływu materiału do wycinarki laserowej, jej załadunku i rozładunku.

Charakterystyka

W odpowiedzi na nowe potrzeby firmy Ter Horst Metaaltechniek B.V. w zakresie składowania i przetwarzania materiału w 2021 roku wdrożyliśmy system MultiTower z układnicą magazynową, który został wyposażony w dwie dwupoziomowe stacje duo usprawniające przepływ arkuszy blach z kolumn składowania na zewnątrz magazynu automatycznego, skąd arkusze transportowane są do miejsc obróbczych. Wdrożony MultiTower składa się łącznie z 8 kolumn składowania, które mieszczą 131 półek o wymiarach użytecznych 6100 i 6150 x 2100 mm  i nośności od 4 000 kg do 5 000 kg. W tym roku uruchomiliśmy dodatkowy moduł automatyzacji wycinarki laserowej połączony z systemem składowania. 

Rozbudowa o automatyzację wycinarki laserowej

Po dwóch latach korzystania z magazynu automatycznego firma zdecydowała o zakupie wycinarki laserowej do cięcia arkuszy blach 3 m x 1,5 m, Durma HD F (L) 3015 IV. Zrodziło to potrzebę zaprojektowania przepływu materiału z magazynu automatycznego do wycinarki laserowej oraz integracji urządzeń w celu zoptymalizowania procesu produkcyjnego. W tym celu wdrożyliśmy system automatyzacji wycinarki laserowej MulliLoader, który odpowiada za:

  • odbiór surowych arkuszy blach 3 m x 1,5 m o grubości 25 mm ze stacji duo,
  • efektywny przepływ materiału do wycinarki laserowej,
  • załadunek i rozładunek wycinarki laserowej
  • powrót wyciętych elementów do magazynu automatycznego 

Znaczącą rolę pod kątem obsługi całego systemu odgrywa oprogramowanie, które umożliwia intuicyjną obsługę automatycznego systemu składowania oraz integrację pomiędzy elementami systemu, dzięki czemu mogą one stworzyć spójną całość. W przypadku SmartFlow System wdrożonego w firmie Ter Horst Metaaltechniek zintegrowany jest on z oprogramowaniem lasera Durma HD F(L) 3015 IV, który odpowiada za zarządzanie kolejką obróbki materiału. Za sterowanie działaniem samego magazynu odpowiada oprogramowanie Baumalog Smart WMS.

Zautomatyzowanie przepływu arkuszy blach do wycinarki laserowej umożliwiło zwiększenie elastyczności procesu produkcyjnego. Nowy moduł automatyzacji umożliwia rozszerzenie funkcjonalności magazynu automatycznego poprzez zapewnienie przepływu materiału dla arkuszy blach, a dodatkowo proces produkcyjny zyskał pełną autonomiczność od działań operatora, który może pełnić jedynie funkcję kontrolną nad całym procesem. 

Projektując nasze systemy zapewniamy możliwość ich rozbudowy, co pozwala dopasować się do rozwoju firmy i rozszerzenia parku maszynowego o nowe urządzenia obróbcze, co stanowi wartość dodaną, czego przykładem jest instalacja w firmie Ter Horst Metaaltechniek. 

Dane techniczne

Parametr Wartość
Wysokość systemu 9 000 [mm]
Długość/szerokość półki 6 100 i 6 150/2 100 [mm]
Nośność półki 4 000 i 5 000 [kg]
Liczba lokalizacji na półki w regale 131
Ładowność całkowita 643 000 [kg]

Media

Potrzebujesz podnieść efektywność procesów produkcyjnych w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści chętnie doradzą w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

 

Zapytanie ze strony realizacji

Baumalog 2024

Baumalog Sp. z o.o.

Ożarowska 40/42
05-850 Duchnice, Polska

info@baumalog.pl
serwis@baumalog.pl


Serwis: (+48) 608 333 103
Dział sprzedaży:
(+48) 666 408 618 / (+48) 608 333 104
Dział Obsługi Klienta: (+48) 882 645 152
Biuro: (+48) 22 725 42 22