Automatyzacja cięcia i składowania blach

Odbiorca

Firma Expo-Drew z Opoczna od wielu lat działa w branży obróbki metalu. Wyroby firmy służą do dalszej produkcji elementów małej architektury miejskiej, domowej, ogrodowej, czy np. ogrodzeń i altan metalowych oraz ekspozytorów płytek ceramicznych. Szeroki zakres oferowanych produktów i świadczonych usług zrodził potrzebę rozwoju parku maszynowego, automatyzacji procesu produkcyjnego oraz zaplanowania efektywnego przepływu materiału wewnątrz hali produkcyjnej.

Charakterystyka

Projektowanie systemu zostało poprzedzone analizą ilości przetwarzanych blach, etapów produkcji, obsługiwanych maszyn, planów produkcyjnych na przyszłość i możliwości jakie daje budynek hali produkcyjnej. Zaproponowany i wdrożony SmartFlow System odpowiada za pełną automatyzację procesu przetwarzania blach – od dostarczenia surowego materiału, poprzez efektywne magazynowanie i transport do wycinarek laserowych aż po zarządzanie produkcją z wykorzystaniem oprogramowania. SmartFlow System składa się z:

Złożoność wdrożonego systemu pozwala na tworzenie różnych dróg przepływu materiału np. dostarczenie wyciętych elementów z wycinarki laserowej do strefy sortowania ale również powrót elementów do magazynu automatycznego. Regał wyposażony jest w 66 lokalizacji do składowania półek. Załadunek materiału realizowany jest poprzez półautomatyczną stację załadunkowo-rozładunkową, która służy również do separacji stosów blach od palet. Arkusze składowane w regale są przekazywane na stację duo, skąd pobierane są na stoły wycinarek laserowych. Dwa poziomy stacji duo zapewniają wysoką dostępność materiału do przetwarzania i brak przestojów. Materiał pobierany przez moduł załadunkowy, wyposażony w zestaw przyssawek podciśnieniowych, jest dostarczany na stoły dwóch wycinarek laserowych. Odbiór wyciętych detali ze stołów realizowany jest przez moduł rozładunkowy, wyposażony w dwuczęściowe widły, który pobrane elementy odkłada na stację transportową (w celu dostarczenia ich operatorom) lub na półkę automatycznego systemu składowania (na stacji duo). Moduły załadunkowy i rozładunkowy MultiLoader działają niezależnie od siebie, co jest czynnikiem zwiększającym efektywność, podobnie jak dwa poziomy stacji duo – podczas, gdy jedna dostarcza surową blachę z regału, druga może wracać z gotowymi elementami do składowania. Do odbioru wyciętych elementów służą dwie półautomatyczne stacje dostępowe – każda z nich wyposażona jest w 2 stalowe palety i umieszczona na specjalnie zbudowanym torowisku, dzięki któremu stacje mogą przemieszczać się poza obszar roboczy systemu. Całkowita długość zainstalowanego SmartFlow System wynosi 26,6 metra, natomiast wysokość regału TwinTower to 8,5 metra.

System automatyzacji procesu produkcyjnego w firmie Expo-Drew został wyposażony w oprogramowanie Smart WMS Standard. Integracja urządzeń pozwala na proste sterowanie zleceniami pobrania i przepływu materiału. System umożliwia również proste zarządzanie stanami magazynowymi, pełną lub półautomatyczną współpracę z wycinarkami laserowymi, bieżące raportowanie stanów magazynowych, zapotrzebowania na materiał i wiele innych. Obsługa systemu odbywa się przy pomocy 4 pulpitów rozmieszczonych w różnych miejscach systemu tak, aby maksymalnie ułatwić kontrolę nad procesem. 

W hali produkcyjnej wdrożyliśmy również automatyczny magazyn profili TransferTower, który odpowiada za magazynowanie i transport materiałów dłużycowych do cięcia laserowego. Obydwa systemy pozwoliły na bardzo małej przestrzeni zorganizować obróbkę rur i blach, a każdy element związany z produkcją został przemyślany, zapewniając wygodę użytkowania i wysoką wydajność.

Dane techniczne

Parametr Wartość
Wysokość systemu 8 500 [mm]
Długość/szerokość półki 3 100/1 600 [mm]
Nośność półki 3 000 [kg]
Liczba lokalizacji na półki w regale 66
Ładowność całkowita 210 000 [kg]
Długość/szerokość systemu 26 600/4 600 [mm]

Media

Prezentujemy krótkie filmy z działania systemu automatyzacji oraz time-lapse z montażu:

 

 

Dowiedz się, jak rozwiązania z zakresu automatyzacji mogą pomóc zwiększyć wydajność parku maszynowego w Twojej firmie. Wyślij zapytanie w celu uzyskania szczegółowych informacji.

 

Zapytanie ze strony realizacji

Baumalog 2024

Baumalog Sp. z o.o.

Ożarowska 40/42
05-850 Duchnice, Polska

info@baumalog.pl
serwis@baumalog.pl


Serwis: (+48) 608 333 103
Dział sprzedaży:
(+48) 666 408 618 / (+48) 608 333 104
Dział Obsługi Klienta: (+48) 882 645 152
Biuro: (+48) 22 725 42 22