Ile kosztuje automatyzacja wycinarek laserowych? Szacunkowe koszty systemów w różnych konfiguracjach
Rosnące koszty zatrudnienia, trudności z pozyskaniem solidnych pracowników czy wzmożona konkurencja i spadające długości serii w zakresie wielkości zamówień to tylko niektóre z wyzwań, które stawiają przedsiębiorców przed koniecznością reorganizacji procesu produkcyjnego. Taka reorganizacja zawsze wiąże się z wyzwaniem zachowania lub zwiększenia efektywności procesu produkcyjnego.
Najlepszą odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku oraz szansą na zwiększenie efektywności całej produkcji jest automatyzacja. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, ile kosztuje automatyzacja wycinarek laserowych w różnych konfiguracjach. Tekst jest oparty na przykładach wdrożenia konkretnych systemów Baumalog.
Istota automatyzacji wycinarki laserowej
Współczesne wycinarki laserowe zapewniają bardzo szybkie cięcie różnego rodzaju blach – czarnych, nierdzewnych czy aluminiowych – o zakresie grubości od 0,5 mm do 25 mm, a nawet 50 mm. Przy zastosowaniu źródła lasera typu fiber o mocy dochodzącej do 40 kW lub więcej, silników liniowych i pozostałych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych wycinarkach laserowych, zapewnione jest wyjątkowo szybkie i wysokiej jakości cięcie.
Główną przeszkodą do uzyskania pełnej wydajności pracy wycinarki laserowej jest sprawność jej załadunku i rozładunku. Bez automatyzacji maszyny ten proces wymaga stałego zaangażowania operatora.
Automatyczna produkcja bez operatora
Automatyzacja maszyn takich jak wycinarki laserowe jest rozwiązaniem umożliwiającym w pełni automatyczny załadunek stołu lasera i rozładunek detali wyciętych oraz dostęp do wielu asortymentów blach, dzięki połączeniu z automatycznym systemem składowania.
Zadaniem automatyzacji jest transport właściwego arkusza blachy na stół wycinarki laserowej w odpowiednim czasie oraz jego odbiór po zakończonym procesie cięcia ze stołu wycinarki i odłożenie go we właściwe miejsce. Cały proces odbywa się bez udziału operatora.
Ile kosztuje automatyzacja wycinarek laserowych?
Ostateczna cena systemu automatyzacji zawsze zależy od jego wielkości i złożoności. Najczęściej proponowane rozwiązanie wymaga dokładnych wyliczeń. Poniżej prezentuję szacunkowe koszty naszych systemów w podstawowych konfiguracjach.
We wszystkich przypadkach zakładamy zautomatyzowanie wycinarki laserowej w najpopularniejszym formacie – do cięcia arkuszy blach o wymiarach maksymalnych 3 m x 1,5 m.
Szacunkową wycenę podajemy dla trzech różnych konfiguracji systemów automatyzacji:
1) automatycznego systemu załadunkowo-rozładunkowego jednej wycinarki laserowej
2) automatycznego systemu załadunkowo-rozładunkowego jednej wycinarki laserowej zintegrowanego z magazynem automatycznym
3) automatycznego systemu załadunkowo-rozładunkowego zintegrowanego z magazynem automatycznym do obsługi wielu wycinarek laserowych
Koszt zautomatyzowania pojedynczej współczesnej wycinarki laserowej wynosi ok. 105 000 EUR. Obejmuje to sam system automatycznego załadunku i rozładunku stołów wycinarki, który umożliwia wyeliminowanie fizycznej pracy operatora maszyny. Niezmiennie jednak operator potrzebny jest do zmiany asortymentu ciętych blach oraz dostarczania palet do rozładunku detali wyciętych. [Więcej informacji o systemie: Loader]
Koszt zautomatyzowania jednej wycinarki laserowej zintegrowanej z automatycznym magazynem blach wynosi ok. 145 000 EUR.
W tym systemie, Klient, poza automatycznym załadunkiem i rozładunkiem, zyskuje dostęp do systemu składowania w bezpośrednim sąsiedztwie maszyny obróbczej, co eliminuje fizyczną pracę operatora maszyny, zapewnia dostęp do różnych materiałów w czasie poniżej 3 minut oraz daje możliwość odłożenia wyciętych detali z powrotem do systemu składowania. [Więcej informacji o systemie: Loader z magazynem]
Koszt zautomatyzowania kilku wycinarek laserowych z automatycznym magazynem blach wynosi min. 355 000 EUR.
Najbardziej złożony system, automatyzujący kilka wycinarek laserowych wyposażony jest w 2 niezależne moduły – załadunkowy i rozładunkowy – które poruszają się po odpowiednio długim torze, łączącym lasery z systemem składowania oraz punktami dostępowymi do odbioru detali wyciętych. Punkty dostępowe mogą również stanowić dodatkowe miejsce do załadunku surowego materiału. [Więcej informacji o systemie: SmartFlow System]
Korzyści z wdrożenia systemu automatyzacji
Zautomatyzowanie działania parku maszynowego gwarantuje nawet kilkukrotne wydłużenie efektywnego czasu pracy wycinarki, z uwagi na brak konieczności ręcznej obsługi przez operatora oraz jego stałej obecności. Dzięki automatyzacji proces przetwarzania blach w arkuszach może być realizowany na 2 lub 3 zmiany, również podczas weekendów, bez konieczności stałego nadzoru operatora.
Bieżące informacje o naszej firmie, nowych wdrożeniach, ich efektach i wiele więcej znajdziesz na naszych mediach społecznościowych: