Centralny magazyn blach w Giżycku z regałami automatycznymi MonoTower i TwinTower
Firma Kostrzewa to przedsiębiorstwo produkujące kotły grzewcze i palniki na pelet. W celu poprawy przepływu materiałów w siedzibie spółki w Giżycku utworzono centralny magazyn blach. W związku z potrzebą uporządkowania przestrzeni magazynowej zdecydowano o zakupie jedno i czterowieżowego automatycznego systemu składowania, który umożliwił szybki i łatwy dostęp do arkuszy blach w trzech rozmiarach. W wyniku przeprowadzonego przetargu wybrano rozwiązanie firmy Baumalog, która zaoferowała regały automatyczne MonoTower i TwinTower, dostarczające elementy do operatora w czasie poniżej 2 minut.
W ramach pierwszej instalacji, wdrożono 6 metrowej wysokości regał automatyczny MonoTower o ładowności ponad 86 ton przy użyciu 27 ruchomych półek wewnątrz, posiadający jedną kolumnę składowania oraz kolumnę transportową, w której porusza się winda. Jej zadaniem jest przemieszczanie (pobieranie/odwożenie) półek na wskazany poziom składowania. Przy maszynie znajduje się żuraw wraz z uchwytem podciśnieniowym umożliwiającym transport arkuszy blach pomiędzy MonoTower a prasą zaginającą blachy.
Druga maszyna to podwójny regał automatyczny TwinTower o wysokości ponad 9 metrów i ładownością ponad 444 ton, składający się z czterech kolumn składowania oraz dwóch kolumn transportowych, w których poruszają się windy, których zadaniem jest pobieranie i odkładanie 139 półek (w przypadku 59 z nich maksymalna wysokość składowania blach to 90 mm, kolejne 80 posiada użyteczną wysokość 150 mm) w odpowiednie prowadnice. Załadunek pakietów blach do regałów odbywa się z wykorzystaniem ruchomej stacji wyposażonej w hydrauliczny podnośnik pozwalający na depaletyzację pakietów blach. W celu kontroli dostaw surowych blach stacja załadunkowa wyposażona jest wagę z zakresem do 3500 kg i dokładnością 2,5 kg. Przemieszczanie półek pomiędzy dwoma regałami TwinTower odbywa się dzięki ruchomej stacji poruszającej się pod tylnymi kolumnami składowania. Stacja ta również odpowiada za rozładunek regałów. Stacja załadunkowa i rozładunkowa pracują w trybie automatycznym. Sterowanie regałami jest prowadzone przy pomocy dwóch paneli operatorskich wyposażonych w kolorowe ekrany dotykowe.
Wszystkie półki (każda o wymiarach 3100 x 1550 mm, nośności 3200 kg) wykonano jako ramy z ażurowym dnem oraz z wkręcanymi na obwodzie 10 prętami (jako zabezpieczenie przed wysunięciem się blach).
Regały automatyczne MonoTower i TwinTower wyposażone są w oprogramowanie sterujące MS-12. Odpowiada ono za zarządzanie transportem półek, a oprócz standardowych możliwości wyszukiwania artykułów według indeksów lub nazw oraz wymiany informacji pomiędzy bazą danych regałów i informatycznym systemem magazynowym (WMS), posiada również rozbudowane funkcje autodiagnostyczne, szczególnie ważne dla szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia usterki.
Więcej informacji (w tym zdjęcia) o realizacji w zakładce „Składowanie blach”.
Baumalog to polska firma inżynierska, konstruującą oraz wytwarzającą od 2011 r. automatyczne systemy magazynowe i transportowe wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Z jej rozwiązań korzystają zarówno klienci z Polski, jak i z wielu krajów Europy (m.in. Danii, Francji, Holandii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Włoch). Baumalog jest również autoryzowanym dealerem włoskiej firmy Modula – producenta automatycznych regałów windowych Modula.