Laserowe cięcie blach – jak je zoptymalizować? Istota automatyzacji przetwarzania blach
Laserowe cięcie blach z wykorzystaniem wycinarki laserowej może odmienić produkcję i otworzyć wiele możliwości. Posiadanie wycinarki laserowej to również szereg nowych wyzwań związanych z zapewnieniem ciągłości pracy wycinarki laserowej i minimalizacji jej przestojów. Bez odpowiednio zaprojektowanego procesu przepływu materiału do wycinarki laserowej niemożliwe jest wykorzystanie pełni możliwości urządzenia obróbczego.
Laserowe cięcie blach – na czym polega?
Cięcie laserowe blach to proces wykorzystujący wiązkę światła o wysokiej energii, zwanej laserem, do przecinania i formowania blachy lub innych materiałów. Skoncentrowane światło laserowe, które jest skierowane na powierzchnię blachy porusza się po zaprogramowanym wzorze lub ścieżce, wycinając odpowiedni kształt elementu. Wiązka laserowa, która porusza się po materiale, powoduje stopienie lub odparowanie materiału z obszaru cięcia.
Laserowe cięcie blach wykonywane z wykorzystaniem profesjonalnych wycinarek laserowych prowadzone jest w bardzo wielu branżach. Proces ten pozwala na szybkie i wydajne pozyskiwanie różnych elementów, które potrzebne są w kolejnych etapach produkcji. Wycinarki laserowe umożliwiają precyzyjne wycinanie skomplikowanych kształtów w krótkim czasie. Współczesne lasery to urządzenia zapewniające duży komfort i bezpieczeństwo pracy.
Podsumowując, cięcie blachy laserem pozwala na:
- precyzyjną obróbkę dopasowaną do potrzeb produktu
- osiągnięcie dużej szybkości i wydajności procesu cięcia laserowego blach
- zapewnienie czystości miejsca obróbki oraz minimalizację odpadów
- pełną kontrolę nad wyciętymi elementami za pomocą oprogramowania
Wycinanie laserem i wyzwania związane z przepływem materiału
Nowoczesne wycinarki laserowe w pełni automatyzują proces cięcia, jednak warto zautomatyzować proces dostarczania arkuszy blach na stół wycinarki laserowej i odbioru wyciętych detali, aby zminimalizować przestoje i w pełni wykorzystać możliwości produkcyjne urządzenia tnącego. Ręczny załadunek i rozładunek wycinarki laserowej przez operatora to najprostszy, ale jednocześnie najmniej efektywny i najmniej bezpieczny sposób. Przepływ materiału z konkretnego punktu do wycinarki laserowej może odbywać się również przy pomocy żurawia, który częściowo automatyzuje proces, ale zajmuje więcej przestrzeni i nie pozwala w pełni wykorzystać możliwości wycinarki laserowej. Rozwiązaniem, które oferujemy, aby w pełni wykorzystać możliwości produkcyjne wycinarki laserowej, jest automatyzacja.
Automatyzacja przetwarzania blach – co daje?
Wykorzystanie wycinarki laserowej wymaga zaprojektowania przepływu materiału do wycinarki laserowej oraz wyciętych elementów ze stołu wycinarki do kolejnych faz produkcji. Bez wykorzystania dodatkowych systemów pracę będzie musiał wykonać człowiek, co skutkuje wydłużeniem całej operacji technologicznej wymiany materiału na stole wycinarki laserowej.
Zastosowanie systemu automatyzacji pozwala na zwiększenie wydajności laserowego cięcia blach. Zarówno załadunek, jak i rozładunek wycinarki laserowej może odbywać się w niezależnie i w pełni automatycznie. Z kolei sam transport arkuszy blach odbywa się bezpiecznie, szybko i bez wysiłku operatora, który może kontrolować cały proces nie angażując się fizycznie w pracę przy wycinarce laserowej.
Jakie jeszcze korzyści może przynieść automatyzacja cięcia blachy laserem?
- Poprawa warunków pracy operatorów maszyn
- Przyspieszenie procesu załadunku i rozładunku wycinarki laserowej
- Zwiększenie bezpieczeństwa pracy
- Zminimalizowanie przestojów wycinarki laserowe
Zobacz również: Przemysł 4.0 – czym jest i jak go rozumiemy? Najważniejsze informacje o czwartej rewolucji przemysłowej
Nasze systemy automatyczne a laserowe cięcie blach
Nasze rozwiązania w pełni wspierają proces laserowego przetwarzania blach. Z wykorzystaniem SmartFlow System przepływ materiału zoptymalizowany jest w pełnym zakresie – od systemu składowania, przez obsługę niezależnego załadunku i rozładunku wycinarki laserowej, aż po dystrybucję wyciętych detali do odpowiednich miejsc na hali produkcyjnej (systemu składowania lub wyznaczonych stacji końcowych). Fizyczna i cyfrowa integracja poszczególnych elementów systemu pełni kluczową rolę w optymalizacji pracy całego systemu i uzyskiwaniu wysokiej efektywności.
SmartFlow System – inteligentna produkcja w Twojej firmie
W laserowym cięciu blach potrzebne jest utrzymanie wysokiej wydajności, jak również jakości produkcji, która jest kluczowa dla każdego kolejnego etapu produkcji. Oba te aspekty pozwala uzyskać automatyzacja. System automatyzujący proces przetwarzania blach, jakim jest SmartFlow System od Baumalog, kompleksowo dba o płynność produkcji związanej z obróbką elementów metalowych. Połączenie odpowiedniego systemu składowania z linią produkcyjną odpowiadającą za przepływ materiału oraz załadunek i rozładunek wycinarek laserowych.
Automatyzacja przetwarzania blach – SmartFlow System – to:
- część magazynowa: MonoTower, TwinTower, TransferTower, MultiTower
- część transportowa MultiLoader do transportu surowych arkuszy i wyciętych detali
- oprogramowanie Smart WMS zarządzające przepływem materiału i procesem cięcia
Co zyskujesz dzięki SmartFlow System?
- autonomizację procesu laserowego cięcia blach
- wzrost wydajności produkcji
- możliwość jednoczesnej integracji z wycinarkami laserowymi różnych producentów
- wyeliminowanie przestojów wycinarki laserowej (długiego czasu załadunku i rozładunku lasera)
- wzrost bezpieczeństwa pracy
- stworzenie nowych wyspecjalizowanych miejsc stanowisk pracy
SmartFlow System w pełni optymalizuje laserowe cięcie blach, jednocześnie pozwalając na dopasowanie systemu do możliwości przestrzennych hali produkcyjnej oraz obrabianego materiału. SmartFlow System pozwala na optymalizację przepływu arkuszy blach o wymiarach 3 m 1,5 m, 4 m x 2 m, 6 m x 2 m, maksymalnej wadze od 900 do 2300 kg oraz grubości do 25 mm. Modułowa budowa umożliwia późniejszą rozbudowę systemu, w taki sposób, aby dopasować się do potrzeb firmy (np. w przypadku rozbudowy parku maszynowego o kolejną wycinarkę laserową).
Dowiedz się więcej o automatyzacji produkcji na przykładach naszych ostatnich realizacji opisanych w najnowszym artykule: „Automatyzacja produkcji przemysłowej – nasze rozwiązania w praktyce”
Laserowe cięcie blach – wybierz specjalistów w branży
Nasza firma specjalizuje się w projektowaniu, konstruowaniu, produkcji oraz wdrożeniu automatycznych systemów wspierających laserowe cięcie blach w firmach produkcyjnych z różnych branż. Zapewniamy profesjonalne wsparcie na każdym etapie realizacji projektu – od pierwszego kontaktu, przez uzgadnianie szczegółów technicznych, montaż i uruchomienie, aż po obsługę posprzedażową i serwisową.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych automatyzacją przetwarzania blach: KONTAKT