Automatyzacja produkcji przemysłowej – nasze rozwiązania w praktyce
Automatyzacja produkcji przemysłowej wymaga zwrócenia uwagi na wiele elementów, które są kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej wydajności w całym, niejednokrotnie bardzo złożonym procesie produkcyjnym. Współczesne rozwiązania z zakresu automatyzacji przemysłowej, nie tylko tworzą możliwość funkcjonowania autonomicznych systemów na halach produkcyjnych, służących przyspieszeniu procesów i wzrostowi wydajności, ale także wykorzystują dane, w celu optymalizacji procesu składowania i przetwarzania dużych wolumenów materiału. Na przykładzie naszych realizacji, prezentujemy korzyści z zastosowania automatyzacji wycinarek laserowych do cięcia blach połączonej z regałem automatycznym.
Współczesna automatyzacja produkcji przemysłowej wiąże się z rozwiązaniami z zakresu Przemysłu 4.0 – automatyzacji połączonej z oprogramowaniem, które pozwala wykorzystywać dane do usprawnienia procesów produkcyjnych. Realizacją spełniającą te założenia była instalacja automatycznego systemu składowania TwinTower z modułem załadunkowo-rozładunkowym MultiLoader zintegrowanym z wycinarką laserową Eagle w szwedzkiej firmie Hammar.
Automatyzacja w zakładzie produkcyjnym firmy Hammar
Firma Hammar jest wiodącym producentem kontenerowych naczep samozaładowczych, która stale poszukuje rozwiązań podnoszących wydajność i innowacyjność produkcji. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku, firma zdecydowała się rozbudować swój park maszynowy o nowe systemy automatyczne. W nowej hali produkcyjnej wycinarkę laserową Eagle do cięcia arkuszy blach o wymiarach maks. 4 m x 2 m obsługuje MultiLoader, połączony z magazynem automatycznym TwinTower.
Połączenie regału automatycznego z linią produkcyjną pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości produkcyjnych lasera. W opisywanej realizacji można wyróżnić trzy kluczowe elementy automatyzacji produkcji, które zostały zastosowane w firmie Hammar:
- Automatyczny załadunek i rozładunek lasera poprzez dwa niezależnie poruszające się moduły (MultiLoader) – moduł załadunkowy wyposażony w zestaw przyssawek podciśnieniowych oraz moduł rozładunkowy do wyciętych detali z dwuczęściowymi widłami
- Dwupoziomowa stacja duo, która upłynnia przepływ materiału – zarówno surowych arkuszy blach, jak również detali wyciętych – pomiędzy systemem składowania, a modułami załadunkowym i rozładunkowym lasera
- Oprogramowanie Smart WMS Standard, które umożliwia skuteczną i sprawną komunikację i wymianę danych pomiędzy wycinarką laserową, a systemem automatyzacji
Przeczytaj również: Automatyczny regał na blachy – sposób na zwiększenie efektywności procesów składowania
Automatyzacja a zwiększenie autonomii produkcji
Na każdej hali produkcyjnej zapewnienie bezpieczeństwa pracowników jest priorytetem. Systemy automatyzujące produkcję zmieniają ją na bardziej niezależną – pozwalają produkować w trybie ciągłym bez stałej obecności operatora. Jednocześnie wyeliminowana zostaje najbardziej niebezpieczna praca fizyczna wykonywana przez operatorów, ponieważ załadunek i rozładunek blach i detali wyciętych odbywa się niezależnie. Systemy automatyczne Baumalog posiadają szereg systemów bezpieczeństwa jak np. kurtyny i bariery bezpieczeństwa, wyłączniki awaryjne czy sterowniki bezpieczeństwa, które zapewniają bezpieczeństwo zarówno w całym procesie produkcji.
Automatyzacja produkcji przemysłowej w Polsce – przykład firmy Expo-Drew
Proces automatyzacji produkcji poprzez optymalizację przepływu materiału wewnątrz hali produkcyjnej oraz wdrożenie systemu automatyzującego proces składowania oraz załadunku i rozładunku wycinarek laserowych przeprowadziliśmy w firmie Expo-Drew z Opoczna. Polski producent wdrożył na swoją halę dwie wycinarki laserowe do wycinania arkuszy blach o wymiarach 3 m x 1,5 m. Aby zoptymalizować procesy produkcyjne, z wycinarkami laserowymi zintegrowany został SmartFlow System, który łączy część magazynową (regał automatyczny TwinTower), transportową (moduł załadunkowo-rozładunkowy MultiLoader), zespajając całość poprzez oprogramowanie Smart WMS Standard do zarządzania procesem składowania i produkcji.
Automatyzacja produkcji nie kończy się na samym przetwarzaniu materiału. Kluczowe jest zaplanowanie jego przepływu w taki sposób, aby efektywnie dostarczyć detale wycięte do następnych faz produkcji. W firmie Expo-Drew wycięte detale odkładane są na dwie półautomatyczne stacje dostępowe, które przemieszczają się poza obszar roboczy systemu dojeżdżając do stref, z których są one pobierane przez operatorów.
W hali produkcyjnej wdrożyliśmy również automatyczny magazyn profili TransferTower, który odpowiada za efektywne składowanie i transport półki z materiałem do strefy maszyny obróbczej. Stacja załadunkowo-rozładunkowa posiada specjalny podnośnik hydrauliczny, który pozwala na podnoszenie dłużyc znajdujących się na półkach, co ułatwia pobieranie i uzupełnianie artykułów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom z zakresu automatyzacji składowania i przepływu materiału, powtarzalny i trudny logistycznie proces stał się możliwością wypracowania przewagi konkurencyjnej Klienta.
Automatyzacja produkcji przemysłowej wymaga wzięcia pod uwagę wielu aspektów całego procesu przepływu materiału, aby w pełni móc go usprawnić i wyeliminować wszystkie wąskie gardła, które mogą utrudniać w pełni wydajną produkcję.
Jeśli poszukujesz kompleksowego rozwiązania z zakresu:
- automatyzacji składowania
- automatyzacji produkcji i przepływu materiału
- automatyzacji wycinarek laserowych i innych maszyn obróbczych
w celu usprawnienia procesów na Twojej hali produkcyjnej lub magazynowej – wejdź na stronę Kontakt i skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Więcej informacji o naszych systemach znajduje się na stronie Realizacje.
Zaobserwuj nasze kanały informacyjne: